opłata korkowa
Porady Sala

Co to jest korkowe – ukryta opłata weselna która może Was zaskoczyć

Właściciel sali weselnej właśnie powiedział Wam, że będziecie musieli zapłacić korkowe? Zobacz, czym dokładnie jest opłata korkowa, ile kosztuje i gdzie można się z nią spotkać.

Co to jest korkowe?

Korkowe to dodatkowa opłata, która jest pobierana przez właściciela sali weselnej za każdą otwartą lub wniesioną na salę butelkę alkoholu. Opłata korkowa jest spotykana coraz rzadziej, jednak nadal można spotkać się z nią w niektórych miejscach. Właściciele sal weselnych często mówią, że opłata korkowa jest konieczna, aby przechowywać, schładzać i serwować alkohol na weselu. Niestety może to znacznie nadwyrężyć Wasz budżet weselny, ponieważ korkowe po ostatecznym rozliczeniu może kosztować naprawdę sporo. 

Opłata korkowa – gdzie można się z nią spotkać?

Tak jak wspomniałam, dalej istnieją miejsca, w których praktykowane jest pobieranie korkowego. Jeśli nie chcecie być zdziwieni dodatkowymi kosztami ślubnymi, to warto zapytać o opłatę korkową już na etapie poszukiwań sali weselnej.

Korkowe najczęściej pobierają lokale, które mają własną ofertę alkoholową. Dzięki temu, że wprowadzają taką opłatę, mają większą szansę na sprzedanie własnego alkoholu i zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Często cena korkowego jest specjalnie zawyżona, aby osobom, które chcą zorganizować imprezę w danym miejscu, bardziej opłacało się kupno alkoholu na sali niż wniesienie własnego. Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale każdy właściciel sali chce zarobić. Jeśli więc chcecie zorganizować wesele w restauracji lub innym lokalu, który posiada własną ofertę alkoholi, to najprawdopodobniej usłyszycie o korkowym.

opłata korkowa

Ile kosztuje korkowe?

Cena, jaką będziecie musieli zapłacić, zależy od sali i od sposobu naliczania opłaty korkowej. Ceny zaczynają się od 1 złotówki, a kończą nawet na 20 złotych za jedną butelkę alkoholu. Chodzi o wszystkie butelki – nie tylko te z zamknięciem korkowym 😉

Jak obliczyć czy zapłacenie korkowego się opłaca?

Jeśli organizujecie duże wesele i chcecie wnieść sporo alkoholu, to ostatecznie korkowe może Was kosztować kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych. W takiej sytuacji lepiej jest obliczyć czy bardziej opłaca się wniesienie własnego alkoholu, czy skorzystanie z oferty lokalu.

Przeanalizujcie, ile kosztowałby Was alkohol kupiony na sali weselnej, a ile ten wniesiony z opłatą korkową. Czasem, mimo że konieczne jest zapłacenie korkowego, to oferta sali i tak jest na tyle droga, że lepiej jest zapłacić korkowe i kupić alkohol w hurtowni.

Jeśli cena wniesionego alkoholu z korkowym i cena za alkohol kupiony na sali jest taka sama, to lepiej jest wybrać ofertę sali. Dzięki temu nie będziecie sami musieli szukać i dowozić alkoholu na miejsce wesela. Będziecie też mieli pewność, że sala się nim odpowiednio zaopiekuje. Po prostu odejmie Wam to zmartwień, a cena będzie taka sama.

W jaki sposób sala może naliczać korkowe?

Oto najpopularniejsze sposoby, w jakie właściciele sali mogą rozliczać opłatę korkową:

Opłata korkowa naliczana od otwartej butelki – jest najkorzystniejsza z tego względu, że para młoda nie musi płacić za alkohol, który nie został wypity. Zanim jednak podpiszecie umowę, dopytajcie dokładnie, jak będzie odbywać się liczenie spożytego alkoholu, aby opłata, którą musicie zapłacić, była uczciwa.

Oplata korkowa naliczana od każdej wniesionej na salę butelki alkoholu – jeśli chcecie np. wnieść 50 butelek alkoholu, to za każdą musicie zapłacić opłatę korkową. Jest to jedna z najmniej opłacalnych dla pary młodej form rozliczenia. Musicie zapłacić również za te butelki, które nie zostały otwarte.

Opłata korkowa, która została ustalona podczas podpisania umowy – niektórzy właściciele dopuszczają możliwość negocjacji. Jest to dobre z tego względu, że może udać się Wam wynegocjować atrakcyjne warunki. Dodatkowo będziecie wiedzieć od razu, ile zapłacicie za korkowe. Nie będziecie musieli się martwić, ile butelek zostało otworzone i ile trzeba będzie za nie zapłacić.

co to jest korkowe

Czy właściciel sali może pobierać korkowe? 

Właściciel sali może pobierać korkowe, jednak nie zawsze jest to robione w elegancki sposób. Często zdarza się tak, że o konieczności zapłacenia korkowego para młoda dowiaduje się dopiero podczas omawiania szczegółów przed podpisaniem umowy. Zdarzają się też sytuacje, w których para młoda dowiaduje się o tym dopiero podczas dokładnego przeczytania umowy.

Takie podejście jest nie tylko nie fair wobec pary młodej, ale przede wszystkim może znacząco nadwyrężyć budżet. Na szczęście nie są to sytuacje częste. Jeśli chcecie mieć pewność, czy opłata korkowa obowiązuje w miejscu, które Was interesuje, to zapytajcie o to już na pierwszym spotkaniu z właścicielem lub managerem miejsca, w którym chcecie urządzić wesele. Czytajcie także dokładnie umowy, które dostajecie do podpisania! Może to Was uchronić przed koniecznością opłacenia dodatkowych kosztów.


Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *