ślub zimą
Inspiracje

Ślub zimą – dlaczego warto go zorganizować?

Nie ma co ukrywać, że zima nie należy do najpopularniejszych miesięcy, jeśli chodzi o branie ślubu. Na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” decydujemy się najczęściej latem, gdy pogoda bardziej sprzyja organizowaniu ślubnych uroczystości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ten wyjątkowy dzień zorganizować właśnie w zimowy miesiąc. Zobacz czy ślub zimą to dobry pomysł i dlaczego, warto jest organizować swój wielki dzień w chłodniejsze miesiące.

Zimowy ślub również może być wyjątkowy

Organizacja ślubu i wesela wymaga podjęcia przez nas wielu czasem z pozoru prostych decyzji. Jedną z nich będzie wybór daty uroczystości, a co za tym idzie pory roku, w której weźmiemy ślub. Najwięcej par decyduje się oczywiście na wiosenne i letnie miesiące. Wpływ na to ma sprzyjająca aura i temperatura, która panuje wtedy za oknem. Nie zapominajmy jednak o tym, że istnieją również amatorzy jesiennej i zimowej aury. Dodatkowo ślub zimą może być równie piękny, jak ten latem.

Ślub zimą – zalety

Nie ważne, jaką porę roku wybierzesz na swój ślub, każda będzie miała swoje plusy i minusy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać co do zaoferowania ma nam zima i jakie plusy będzie miał ślub organizowany właśnie wtedy.

Wolne terminy

Jedną z największych zalet zimowych ślubów jest to, że mamy większy wybór, jeśli chodzi o terminy. Przez to, że śluby zimą nie są tak popularne i mało, która para się na nie decyduje mamy większą dowolność, jeśli chodzi o wybór daty i sali weselnej. Podczas sezonu ślubnego, który trwa mniej więcej od maja do września, terminy sal mogą być zarezerwowane nawet na dwa lata do przodu. Decydując się na organizacje ślubu zimą, nie trzeba tyle czekać, a dodatkowo możesz negocjować cenę z właścicielem sali.

Niższe ceny

Jeśli mowa już o negocjowaniu cen to możesz to także robić z innymi podwykonawcami. Osoby, które zajmują się branżą ślubną, mają zimą o wiele mniej zleceń niż latem i wiosną. Niektórzy z nich oferują nawet niższe ceny swoich usług lub proponują atrakcyjne promocje.

Pamiętaj jednak, że praca tych osób w zimę jest tak samo wartościowa, jak w inne miesiące w roku. Dlatego do negocjowania cen podejdź w odpowiedni sposób i nie domagaj się specjalnych zniżek, tylko dlatego, że Twój ślub odbędzie się poza szczytem sezonu.

Zimowe dekoracje ślubne

Mimo że zima kojarzy się większości z nas dość ponuro, to wcale nie musi tak być. Za pomocą dekoracji możesz sprawić, że zarówno Wy, jak i goście poczujecie wyjątkowy klimat tej pory roku.

Zima może i nie obfituje w kwiaty, ale możesz skorzystać z darów natury, które dla Ciebie przygotowała. Świetnym pomysłem będzie użycie szyszek, gałązek drzew iglastych i cytrusów, które kojarzą się ze świętami.

Zimowy klimat można też podkreślić za pomocą świeczek, białych lampionów, zielonych girland i dekoracji w kształcie śnieżynek. Duże pole do popisu mają przyszłe panny młode, które swój ślub chcą w dużej mierze stworzyć własnymi rękami i uwielbiają DIY. Możesz samodzielnie stworzyć winietki, plany stołów i inne dekoracje, które swoim wyglądem nawiązują do zimy.

Podróż poślubna

Okres świąteczno-sylwestrowy to świetny czas na podróż poślubną do ciepłych krajów. Ceny wycieczek są wtedy trochę niższe niż w sezonie letnim i łatwo trafić na atrakcyjne oferty last minute. Zaraz po ślubie możesz wyjechać na urlop i nieco odpocząć od pracy i zimowej pogody. Taka regeneracja sił należy się każdej parze młodej, ponieważ planowanie ślubu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań.

Klimatyczna sesja ślubna

Ślub zimą to także świetna okazja na wyjątkowy plener ślubny. Idealnym miejscem będą oczywiście góry lub inne miejsce, w którym można podziwiać zimowe pejzaże.

Jeśli wybierzesz doświadczonego fotografa, który wie jak dobrze uchwycić śnieg i zimową aurę, to możesz stać się posiadaczką naprawdę wyjątkowych zdjęć ślubnych. Zdjęcia, na których wraz z mężem trzymacie w dłoniach kubek gorącej herbaty lub rzucacie się śnieżkami i cieszycie się zimową aurą, będą piękną pamiątką, którą niewiele osób może się pochwalić.

Jeśli organizujecie ślub po świętach, to warto również pomyśleć o świątecznej sesji narzeczeńskiej, która będzie uzupełnieniem Waszego albumu. Główną rolę na tych zdjęciach będziecie pełnić Wy, a choinka i Bożonarodzeniowe prezenty mogą być świetnym dodatkiem podkręcającym zimowy klimat.

Komfortowa temperatura

To, co dla wielu osób jest największym minusem zimy, może stać się zaletą na Twoim ślubie. Uroczystości latem są piękne jednak temperatury, których można się wtedy spodziewać, potrafią być bardzo męczące.

Wysokie temperatury mogą dokuczać nie tylko gościom, ale przede wszystkim parze młodej. Zimą nie musimy się martwić o to, że panu młodemu będzie za ciepło w eleganckim garniturze, a pannie młodej spłynie makijaż, który był utrwalony na wszelkie możliwe sposoby.

Niska temperatura może być dokuczliwa jedynie w momencie wyjścia z kościoła. Później, gdy uroczystość przeniesie się na salę weselną temperatura będzie idealna i nie przeszkodzi nikomu w energicznym tańcu i zabawach oczepinowych.

Podczas zimy goście tez niechętnie będą wychodzili na zewnątrz np. na papierosa, przez co sala cały czas będzie pełna i nie będzie trzeba szukać gości, którzy gdzieś wyszli, a na sali akurat zaczął się ważny punkt imprezy.

O czym warto pamiętać organizując zimowe wesele?

Jeśli już zaplanowaliście ślub w okresie zimowym, to warto podkreślić ten fakt. Możecie to zrobić za pomocą kolorów przewodnich. W zimowych miesiącach zdecydowanie dominuje kolor czerwony, zielony, biały, granatowy, srebrny i złoty. Możesz wybrać którąś z tych barw i stworzyć z niej kolor przewodni całej uroczystości. Dobrze tez wygląda połączenie złota i czerwieni lub srebra i bieli. Pierwsze połączenie ociepli całą salę i nada świątecznego klimatu, z kolei drugie rozwiązanie jest idealne dla osób, które lubią styl glamour.

Na zimowym ślubie nie może również zabraknąć odpowiedniej stylizacji pary młodej. Panna młoda może postawić na ciepłe okrycie w postaci etoli, futra lub swetra. Z kolei pan młody może wzbogacić swój garnitur o elegancka i ciepłą marynarkę lub płaszcz. Warto także wyeksponować kolor przewodni w dodatkach. U pana młodego może to być muszka, krawat, butonierka lub szelki. Z kolei panna młoda może wybrać kolorowe buty, biżuterię i bukiet z dodatkiem kwiatów w tym kolorze.

Pamiętaj, że pogoda lubi zaskakiwać. Być może nagle spadnie dużo śniegu i dojazd do sali będzie utrudniony i zajmie więcej czasu. Jeśli sala weselna znajduje się w miejscu, do którego trudno dojechać może lepiej będzie wcześniej zorganizować busa, który zawiezie wszystkich gości bezpiecznie do celu? Jeśli nie spodziewaliście się utrudnionych warunków, to przed odjazdem poproście gości o bezpieczną jazdę. Emocje związane z Waszym ślubem mogły jeszcze nie opaść, ale to nie zmienia faktu, że wszyscy muszą zachować ostrożność podczas jazdy w deszcz lub śnieg.


Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *