dekoracje kościoła
Inspiracje

Jak udekorować kościół na ślub – inspiracje

Podczas planowania ślubu jedną z najważniejszych decyzji jest wybranie miejsca, w którym odbędzie się cała ceremonia. Jeśli wybraliście już kościół, w którym powiecie sobie sakramentalne „tak” przyszedł czas na zastanowienie się nad tym, jak go udekorować. Moment, w którym narzeczeni stają się oficjalnie małżeństwem, potrafi być naprawdę wzruszający. Odpowiednia sceneria potrafi stworzyć wyjątkowy i romantyczny klimat całego tego wydarzenia. Dekoracja kościoła jest istotna, jeśli chcecie, aby ten moment zapadł w pamięci Waszej i Waszych gości jak najlepiej.

Przygotowałam dla Was pomysły na to, jak udekorować kościół na ślub, tak aby prezentował się on naprawdę pięknie.

Dekoracje przed kościołem

Zanim dowiesz się, jak udekorować wnętrze kościoła skupmy się na tym, jak będzie on wyglądał z zewnątrz. Już przed wejściem mogą pojawić się ślubne akcenty, które będą pasować do dekoracji, które znajdują się w środku.

Wiele par zapomina o tym, że dekoracja kościoła powinna znaleźć się także przed wejściem, a wystarczy naprawdę niewiele, aby je ozdobić. Podczas składania życzeń przed kościołem docenicie to, że zadbaliście również o tę przestrzeń.

Girlandy

Jeśli przed wejściem do kościoła, w którym będziecie brać ślub, są schody i poręcze to jest to doskonała miejsce na dekoracje ślubne. Poręcze możecie przystroić girlandami lub zwiewnymi materiałami a na schodach świetnie sprawdzą się lampiony ozdobione wstążkami.


Wianki i kwiatowe łuki

Jeśli chodzi o drzwi do kościoła, to można ozdobić je wiankami, które wykonane będą z kwiatów, które znajdują się również w bukiecie panny młodej. Spektakularnie będzie prezentować się kwiatowy łuk, który będzie stał zaraz obok drzwi. Samo wejście lub wyjście z kościoła będzie już dla gości i pary młodej wyjątkowym doświadczeniem estetycznym.

Dekoracja drogi do ołtarza

Droga do ołtarza odgrywa bardzo ważną rolę dla pary młodej. W końcu to ona rozpoczyna nowy etap w ich życiu. Do jej dekoracji możesz użyć:

Lampiony i świece

Zarówno lampiony, jak i świece można ustawić wzdłuż drogi do ołtarza zaraz obok ławek. Jeśli w kościele, w którym odbywać się będzie ślub, droga do ołtarza jest długa, to lampiony możesz ustawić co drugą, a nawet co trzecią ławkę. Nadmiar dekoracji wzdłuż drogi jest zbędny i wystarczy tylko kilka elementów, aby ta część kościoła prezentowała się dobrze.

Lampiony, w których tlić się będzie płomyk świec, zbudują ciepłą i romantyczną atmosferę, która doskonale sprawdzi się podczas najważniejszego momentu tego dnia.

Jeśli chcesz zrezygnować z lampionów i marzy Ci się droga z samych świec, to musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Świeczki, które będą stały wzdłuż drogi, łatwo jest przewrócić, co może stanowić zagrożenie dla budynku. Właśnie z tego względu wiele księży zabrania tego typu dekoracji. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie świeczek w szklanych, podłużnych naczyniach. Można je dodatkowo wypełnić wodą, aby blask ognia pięknie się od niej odbijał.

Dywan

Biały dywan ciągnący się od samego wejścia aż do ołtarza to trend, który nigdy nie przeminie. Zawsze prezentuje się elegancko i nadaje powagi całemu wydarzeniu.

Biel rozświetla wnętrze, co w małych kościółkach może okazać się koniecznością. Możecie zamówić jednorazowy dywan, który wykonany jest z grubszego materiału przypominającego flizelinę lub filc. Można na nim wydrukować Wasze inicjały i datę ślubu. Taki spersonalizowana dekoracja kościoła pięknie będzie wyglądać na zdjęciach.

Pamiętajcie tylko o tym, że jeśli decydujecie się na biały dywan, to musicie go zabezpieczyć tak, aby żaden z gości go nie podeptał, zostawiając przy okazji ślady butów. Najlepszym, a zarazem najładniejszym rozwiązaniem będzie „zablokowanie” przejścia za pomocą wstążki, która będzie przymocowana do ostatnich ławek z lewej i prawej strony. Goście nie będą mogli przejść drogą do ołtarza tylko z boku, a główne przejście będzie zarezerwowane tylko dla pary młodej.

Płatki kwiatów

Mogą one stanowić dopełnienie do świeczek lub lampionów, a także mogą być samodzielną dekoracją drogi do ołtarza. Płatki róż można rozsypać wzdłuż ławek lub na dywanie. Nada to romantyzmu i lekkości całej świątyni. Nie jest to droga dekoracja kościoła, a może nieco zmienić i spersonalizować jego wygląd.

Dekoracja ławek kościelnych

Pomysłów na dekoracje ławek kościelnych jest naprawdę wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Możesz do tego użyć:

Kompozycje kwiatowe

Są klasycznym rozwiązaniem na dekoracje ławek kościelnych i odpowiednio dobrane zawsze będą wyglądać świetnie. Tak jak w przypadku lampionów, nie musisz ich umieszczać na każdej ławce. Zadbaj o to, aby były spójne z takimi elementami jak bukiet panny młodej, butonierka pana młodego i świadka, a także korsarz świadkowej. Niech znajdą się w nich te same kwiaty i dekoracje. Można przymocować je za pomocą sznurków lub wstążek w kolorze przewodnim całego ślubu i wesela.

Materiały

Lekkie, zwiewne i lejące się materiały takie jak np. organza lub tiul również mogą ozdobić kościół. Można nimi udekorować zarówno ławki, jak i krzesła pary młodej i świadków. Można zrobić z nich różnego rodzaju kokardy, pompony i wiązania, które będą ozdabiać drogę do ołtarza. Tiulowe wstęgi można wzbogacić o lampki bezprzewodowe, które będą dodatkowym źródłem światła w kościele i stworzą wyjątkowy klimat.

Dobrym pomysłem będzie utworzenie materiałowej girlandy, która będzie rozciągać się od strony głównej drogi. Musisz przymocować do pierwszej ławki początek materiału i przeciągnąć go wzdłuż kilku rzędów. Następnie znów przymocowujesz materiał do ławki i powtarzasz tę czynność, aż koniec materiału znajdzie się na ostatniej ławce. Stworzysz dzięki temu fale, które poprowadzą parę młodą od końca ławek aż po sam ołtarz.

Jak udekorować kościół na ślub – wskazówki

Wszystkie zaproponowane przeze mnie dekoracje możesz łączyć w dowolny sposób. Stworzysz dzięki temu wyjątkowe kompozycje, które będą pasowały zarówno do motywu przewodniego ślubu, jak i miejsca, w którym odbywa się msza.

Jeśli chcesz osiągnąć elegancki efekt, to unikaj nadmiaru dekoracji. Mniej znaczy więcej i w dekoracji kościoła lepiej jest postawić na minimalizm. Możesz łączyć ze sobą np. lampiony, kwiaty i materiały, ale postaraj się robić to z wyczuciem i tak, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Pamiętaj, że dekoracja kościoła ma tylko podkreślić jego wygląd, a nie go przytłoczyć.

Jeśli droga do ołtarza jest dość wąska, to lepiej zrezygnuj z ustawiania różnych przedmiotów koło ławek. Mogłyby one zabrać zbyt wiele miejsca i przeszkadzałyby podczas chodzenia. W takiej sytuacji wystarczy biały dywan i dekoracja ławek kościelnych.


Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *